Czy pełnomocnik ds. systemu zarządzania musi być zatrudniony w firmie?

Czy pełnomocnik ds. systemu zarządzania musi być zatrudniony w firmie?
Między innymi o to zapytała mnie mailowo czytelniczka…

…mam wątpliwości i pytanie odnośnie pełnomocnika – a mianowicie norma w pkt. 5.5.2. mówi” najwyższe kierownictwo powinno wyznaczyć członka kierownictwa organizacji…” czy to oznacza że nie ma takiej możliwości aby była to osoba zatrudniona na inna umowę niż umowa o pracę? Czy jest taka możliwość ze osoba pełniąca funkcje np. Pełnomocnika Zarządu ds. ISO może być zatrudniona na umowę o dzieło czy zlecenia skoro Zarząd powołał ją do pełnienia tak zaszczytnej funkcji. Rozumiem tez że interpretacja słów „członek kierownictwa” jest dość elastyczna i raczej chodzi tu o kogoś z górnej partii struktury organizacyjnej.
Zlecenia funkcji pełnomocnika na zewnątrz organizacji jest bardzo popularnym zabiegiem.

W normie nie ma nic odnośnie formy zatrudnienia (czy nawet konieczności zatrudnienia) pełnomocnika, bo być nie może. ISO 9001 wykorzystywane jest na całym świecie, a w różnych krajach mamy różne prawo pracy i formy zatrudnienia. A więc, czy pełnomocnik ds. systemu zarządzania musi być zatrudniony w firmie?
Na pewno powinien być z firma jakoś związany :).

 

Formy zatrudnienia pełnomocnika jakości

Pełnomocnik może być zatrudniony na etacie, kontrakcie menadżerskim, umowie cywilnoprawnej. Może być nawet wolontariuszem. Powinniśmy natomiast mieć podstawy aby twierdzić, że pełnomocnik rzeczywiście zna organizację. Jeśli będzie tylko figurantem, to będzie to zaprzeczenie jego funkcji.
A co do słów “członek kierownictwa” – w moim odczuciu chodzi tu o zależności służbowe.
Pełnomocnik jest osobą od której sporo w firmie zależy (a przynajmniej powinno). Należy więc pełnomocnika wyposażyć w odpowiednią władzę. Powinien podlegać bezpośrednio zarządowi, prezesowi, czy innej osobie stanowiącej najwyższą władzę w organizacji.
 
Wyobraź sobie taką sytuację. W firmie X  na stanowisko pełnomocnika powołano księgową. W firmie funkcjonuje cały dział finansowy, którym zarządza dyrektor finansowy. Tak więc dyrektor finansowy jest również zwierzchnikiem księgowej.
Jednocześnie w sferze systemów zarządzania, to pełnomocnik (czyli księgowa) posiada władzę ostateczną ;).
W ten sposób stworzyliśmy doskonałe podłoże do konfliktu.
Mamy szansę na otwartą wojnę miedzy tymi osobami lub zdominowanie jednej przez drugą (co prawdopodobnie będzie szkodliwe dla systemu zarządzania lub spraw finansowych).
Podsumowując – stwierdzenie, że “najwyższe kierownictwo powinno wyznaczyć członka kierownictwa organizacji” w moim odczuciu ma zapewnić klarowność sytuacji i przyznanie pełnomocnikowi realnej władzy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wykorzystując zasady ISO 9001 zwiększyć sprzedaż o 202%

Z moich obserwacji wynika, że wielu przedsiębiorców (ale także wielu jakościowców) patrzy na tematykę systemów zarządzania (np. ISO 9001), czy...

Zamknij