Przestrzegania wymagań prawnych w ISO 9001

W najnowszej edycji normy ISO 9001 (ISO 9001:2008 lub PN-EN ISO 9001:2009) szczególną uwagę zwrócono na przestrzeganie  wymagań prawnych. Wcześniej również istniały takie wymogi, ale nie kładziono na nie takiego nacisku, jak w normach dotyczących systemów środowiskowych, czy bhp. Tym bardziej warto zwrócić na to uwagę i dowiedzieć się jak nadzorować zmiany w przepisach, aby być zawsze na czasie. W tym celu polecamy wybranie jednego z trzech modeli.

Model I – zlecenie śledzenia zmian ekspertom

W tym modelu nadzorowanie zmian w prawie prowadzić może dział prawny lub radca prawny organizacji. W grę wchodzi również zlecenie takiego procesu na zewnątrz (outsourcing).
Ekspert śledzi i analizuje zmiany w prawie, a następnie informuje organizację o nich. Informacja taka dociera zarówno do komórek, których zmiany dotyczą, jak i do Pełnomocnika (bo on jest odpowiedzialny formalnie za nadzór).

Model II – samodzielna śledzenie przez odpowiedzialnych za poszczególne procesy

Kierownicy komórek, jako osoby odpowiedzialne za ich działanie, sami śledzą zmiany w przepisach które ich dotyczą. Zakres nadzoru dla jednej osoby jest tu znacznie mniejszy niż w pierwszym przypadku, ponieważ każdy nadzorujący kontroluje tylko swój obszar.

Model III – nadzór przez pełnomcnika

Często nadzór nad przepisami prawnymi nie jest przypisywany konkretnej osobie. W takim wypadku, staje sie to odpowiedzialnością Pełnomocnika.
W celu ułatwienia mu pracy, warto zainwestować w specjalistyczne oprogramowanie, które dostarcza informacji o aktualnych wymaganiach prawnych. Oprogramowanie tego typu zawiera również interpretacje przepisów. Pozwala to zrozumieć zawiły język prawny i bezbłędnie zinterpretować przepisy.

Wskazane powyżej modele nie są jedynymi rozwiązaniami. Można spotkać rozwiązania pośrednie między wskazanymi modelami.

Artykuł opracowano na podstawie materiałów z X Forum Wymiany Doświadczeń Dla Pełnomocników Systemów Zarządzania

4 komentarze

  1. DBEA

    nie zgodzę się, że wcześniej nie było wymogu identyfikacji i przestrzegania wymagań prawnych. zresztą każda organizacja by funkcjonować musi zidentyfikować obowiązujące ją przepis prawne i ich przestrzegać;)
    szkoda tylko, że firmy zdają sobie z tego sprawę dopiero przeglądając wymagania norm jak chociażby 9001:)

    • Rafał Tochman

      No, ale ja nigdzie nie napisałem, że nie było takiego wymogu.
      Owszem był. W nowej edycji zwiększono na niego nacisk.

      A z opinią o funkcjonowaniu identyfikacji wymagań prawnych jak najbardziej się zgadzam. Krucho z tym.

  2. Z praktycznego punktu widzenia należy na początek wdrażania, podczas przeglądu / auditu zerowego rozpoznać w każdym procesie sprawę nadzoru nad przestrzeganiem przepisów wyższej rangi.
    Następnie w ramach współpracy – każdy z właścicieli procesów / kierownik komórki sporządza spis regulacji (dyrektywy, uchwały krajowe, rozporządzenia, polskie normy, europejskie normy) – których wymaganiami kierują się w swojej pracy lub takich których wymagania odnoszą się do produkowanego przez firmę produktu. Pozdrawiam,
    Edit: Nie umieszczamy adresów internetowych w treści komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
“Produkt polski z ISO 9001”

Raz na jakiś czas lubię odwiedzić sobie naśladowcę słynnego digg'a. Pewnego pięknego listopadowego dnia w serwisie wykop.pl natknąłem się zupełnie...

Zamknij