Czy warto wydawać pieniądze na szkolenia ISO 9001:2008?

Jeszcze przed oficjalną publikacją nowelizacji normy ISO 9001, wiele firm konsultingowych dodało do swojej oferty szkolenia omawiające zmiany w ISO 9001:2008. Czy warto w takie szkolenie zainwestować? Czy naprawdę się to opłaci?

W szkolenia ISO 9001:2008 nie warto inwestować, bo…

Norma ISO 9001:2008 nie zawiera, żadnych zmian odnośnie wymagań. Ma dokładnie takie same wymagania jak ISO 9001:2000. Zmiany nastąpiły w zakresie odwołań do innych norm. Pewne pojęcia i wymagania są również doprecyzowane. Trzeba poważnie przemyśleć, czy organizacji opłaca się wydawać duże pieniądze na to, żeby konsultant te zmiany objaśniał.

W szkolenie ISO 9001:2008 warto zainwestować, bo…

Warto inwestować w każde szkolenie, pomagające doskonalić system zarządzania firmą. Poprzez szkolenia z zakresu ISO 9001 rozwiniemy kompetencje pracowników. Świadomość odnośnie systemów zarządzania jakością w wielu przedsiębiorstwach jest niska i każda okazja by ją zwiększyć jest dobra.
Należy się zastanowić, czy można przeprowadzić taki proces własnymi siłami. Analiza nowej normy ISO 9001 w odniesieniu do firmy, nie sprawi trudności kompetentnemu pełnomocnikowi.
Gdy wnioski z analizy zostaną wyciągnięte, nic nie stoi na przeszkodzie, by Pełnomocnik przeszkolił resztę pracowników.

12 komentarzy

 1. Tomek - pełnomocnik

  Artykuł fajny, ale nie ma w nim odpowiedzi. Szkolić czy nie z Nowego ISO 9001??????

 2. Rafał Tochman

  Nie odpowiedziałem? Zatem odpowiadam… Zidentyfikuj potrzeby szkoleniowe w Twojej organizacji. Jeśli szkolenie okaże się potrzebne, to je zorganizuj.

 3. Daniel

  Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać certifikat ISO 9001 : 2008 ?? Podstawowe warunki ? Dziekuj za odpowiedz Pozdrawiam

 4. Rafał Tochman

  Podstawowym warunkiem jest wdrożenie systemu zarządzania jakością zgodnego z ISO 9001. Rozwinięcie tego to już pisanie książki ;).

 5. Poprzedni pełnomocnik w systemie to osoba nie będąca w kierownictwie, (mówimy o ISO w szkole), według nowej normy pełnomocnik musi być z kierownictwa. Jak ma nastąpić zmiana, czy są potrzebne specjalne dokumenty? I drugie pytanie- czy pełnomocnik może być właścicielem drugiego procesu. Jest to mała szkoła i brak funduszy na nowe szkolenie właścicieli procesów.

 6. Rafał Tochman

  Według starej normy pełnomocnik też musiał być wybierany spośród kierownictwa.
  W nowym wydaniu po prostu położono większy nacisk na to wymaganie.

  Sprecyzuj proszę pierwsze pytanie – o jakiej zmianie mówimy?

  Pyt 2: Pełnomocnik może być właścicielem innych procesów – nie widzę przeszkód.

 7. Nie był z kierownictwa, był nauczycielem przedmiotu. Nie było zarzutów od audytora zewnętrznego. Mówimy o zmianie pełnomocnika.

  • Rafał Tochman

   Audytorzy rzadko się tego czepiają. Ideą tego, by pełnomocnik był “z kierownictwa” jest jego niezależność (czy też zależność od najważniejszej osoby w firmie – tu dyrektora szkoły).
   Powinniście udokumentować fakt zmiany pełnomocnika.
   Jakim dokumentem? No to już zależy od tego co sobie w systemie wymyśliliście.
   Mnie jako pierwsze nasunęło się “zarządzenie dyrektora”.

 8. Radek

  Witam , w naszej firmie wdrożony mamy system 9001:2000 jak wiadomo w listopadzie norma wygasa i trzeba znowelizować ja na ISO9001:2008. Czy to oznacza że od nowa trzeba napisać księgę jakości i procedury czy może pozostać stara dokumentacja.

 9. Rafał Tochman

  Wymagania normy nie zmieniły się, a jedynie doprecyzowały. W większości wypadków nie trzeba więc nic zmieniać (najwyżej numer normy ;)).
  Tutaj znajdziesz listę tych “doprecyzowań”: https://www.nietylkoiso.pl/iso-90012008-co-nowego/
  Porównaj to z Waszą dokumentacją

 10. Szkolenia ISO

  Fajny artykuł, zgadzam się w 100%, trzeba zdiagnozować własne potrzeby szkoleniowe i organizację, a nie szkolić w ciemno.

  • Rafał Tochman

   Dzięki za komentarz. Ta strona nie służy jednak do pozycjonowania waszego serwisu. Link usunięty 😛

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kwalifikacja dostawców w ISO 9001

Norma ISO 9001:2008 (tak jak ISO 9001:2000) stawia pewne wymagania dotyczące procesu zakupów. Nie musimy tworzyć udokumentowanej procedur, ale nie...

Zamknij