ISO 9001:2015 – nowa jakość?

W zeszłym tygodniu (dokładnie 23 września 2015 r.) ISO opublikowało nową wersję ISO 9001.  W przeciwieństwie do wersji z 2008 roku, tym razem mamy spore zmiany, jeśli nie rewolucję.
Czy przy okazji będzie to ratunek dla certyfikacyjnego biznesu?

Upadek ISO 9001

ISO 9001 to najpopularniejsza norma dotycząca systemów zarządzania. Przez wiele lat jej popularność systematycznie rosła. Posiadanie certyfikowanego systemu zarządzania było oznaką prestiżu i gwarancją dla partnerów biznesowych. Sam certyfikat stał się przedmiotem pożądania. TAK. Certyfikat, a nie system.
Na  popularności normy (certyfikatów ;)) wyrósł potężny biznes.
Szkolenia, wdrożenia, certyfikacja.
Krok po kroku doszliśmy do wojny cenowej między oferującymi te usługi. Szkolenia i wdrożenia prowadzone były coraz tanie (i gorzej). Ta sytuacja nie ominęła również ostatniego ogniwa –  certyfikacji.
Certyfikacja, to też biznes, a jak Klient certyfikatu nie dostanie, to pójdzie do kogoś innego. I innemu da zarobić.
Skutek – spadek prestiżu certyfikatów i coraz mniej systemów zarządzania certyfikowanych na zgodność z ISO 9001.

Czy ISO 9001:2015 oznacza nową jakość?

Nowa norma, to duże zmiany. Nie będę ich tu wymieniał, bo informacji jest sporo w sieci. Szczególnie zainteresowani powinni się po prostu wybrać na szkolenie z nowelizacji ISO 9001.
Z mojej perspektywy zmiany są korzystne, bo probiznesowe.
Po pierwsze nacisk na  zagadnienie ryzyka. Dziwić się należy, dlaczego do tej pory norma nie poruszała tego aspektu.
Po drugie walka z biurokracją. Wielu rzeczy (np. w zakresie dokumentacji) już nie musisz (choć oczywiście możesz). Ta wolność musi oczywiście trafić na kompetentny grunt. Życie pokaże jak to się sprawdzi.

W mojej ocenie zmiany w samej normie są na plus. Tylko, czy to rozwiąże problem całej otoczki, o której pisałem wcześniej?

Obawiam się, że nie. Wdrożenia, szkolenia i certyfikacja pozostaną nadal biznesem. Póki certyfikat i niskie koszty szkoleń/wdrożeń będą najważniejsze, póty żadna nowelizacja nie rozwiąże problemu “upadku” normy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zapisy na Otwartą Konferencję Lean – będzie łatwiej

Z roku na rok Otwarta Konferencja Lean w Poznaniu gromadzi coraz więcej uczestników... i jeszcze więcej chętnych. W 2014 roku...

Zamknij