Jak wybrać jednostkę certyfikujacą

Wybór jednostki certyfikującej, to bardzo ważny krok dla przedsiębiorstwa, które chce uzyskać certyfikat systemu zarządzania. Podejmując taką decyzję trzeba rozważyć bardzo wiele aspektów.
Jeśli jednak poświęcisz  na to odpowiednią ilość czasu, to Twoja firma na tym sporo zyska.


Przy wyborze jednostki certyfikującej zwróć uwagę na:
1) Opinie o niej
2) Renomę
3) Jaka jednostka certyfikująca jest lepiej widziany w Twojej branży
4) Czy certyfikat będzie wykorzystany w relacjach międzynarodowych (wtedy ma znaczenie, która jednostka jest rozpoznawalna najlepiej na danym rynku/rynkach)

Znaczenie  mają także ceny. Nie powinny być jednak głównym wyznacznikiem. Warto sprawdzić zarówno ceny samej certyfikacji jak i audytów nadzoru.

Najlepiej spotkać się  z przedstawicielami poszczególnych jednostek. Spotkanie takie wiele powie Ci o jednostce – pracownicy są często zwierciadłem firmy.

W Twoich poszukiwaniach przydatny może się okazać spis najlepszych jednostek certyfikujących działających w Polsce.
Warto również zapoznać się z poradami zawartymi w artykule “Jak wybrać firmę certyfikującą System Zarządzania Jakością?” 

15 komentarzy

 1. Arek

  Przyznam że podobnie do tego podszedłem , zacząłem od renomy i opinii. Wybrałem TUV NORD i ciesze się z decyzji- bardzo profesjonalny audyt, ludzcy audytorzy i naprawdę nie tylko papier ale ogromna pomoc przede wszystkim

 2. MonikaM.

  W końcu TUV NORD to czołówka ,miałam do czynienia z kilkoma jednostkami i nie ma porównania. No i te czwartki Jakości- świetna sprawa

 3. Zgodzę się z przedmówcami, że wymieniona firma jest jedną z tych najbardziej uznanych. Jednak z firmą bywa jest tak, że nawet jak ma świetną opinie to zawsze może się okazać, że ma w swoich szeregach Auditora, który swoja postawą podczas Auditu nieco nam rozwieje tę opinię 🙂 Jednak opinia płynąca z rynku, cena za usługę a przede wszystkim osobista rozmowa z przedstawicielami firmy pozwoli nam wybrać najlepszą dla nas jednostkę. Warto także, żeby obok chęci “zdobycia zlecenia i zarobienia pieniędzy”, jednostka certyfikująca posiadała jeszcze inne wartości, które może przy okazji kontaktu z klientem przekazać. Ja osobiście polecał bym TUV Rheiland, INTERTEK czy PCBC dlatego, że te jednostki znam.

 4. Bogusz

  ja mogę polecić TUV SUD. Certyfikowali u mnie ISO 9001. Audit certyfikacyjny właściwie bezstresowny, a sam auditor bardzo pomocny, konkretny i rzeczowy.

 5. Jaką Jednostkę Wybrać? to zależy od powodów dla których wdrażamy system. Jeśli wymaga tego Klient,główny kontrahent- to najlepiej jeśli będzie to certyfikat ISO tej samej jednostki, co certyfikat Klienta. Jeśli zamierzamy 80% swojej produkcji wysyłać do Hiszpani to najlepiej aby był to certyfikat hiszpańskiej jednostki.
  Jeśli mamy pełną swobodę w wyborze, to należy wybrać jedną z kilku najbardziej renomowanych, posiadającą akredytację naszej branży EA (wtedy jest taniej, bo nie trzeba ściągać auditora z oddziału, który ma taką) oraz oczywiście niech cena za audioro-dzień odegra swoją role. Pozdrawiam,

  Edit: Nie umieszczamy adresów internetowych w treści komentarzy

 6. Ania

  Byliśmy certyfikowani przez PCC-CERT z Wroclawia. Jestemy bardzo zadowoloni z jednostki i auditora ktory prowadzil audit..
  ze wzgledu na fachowosc firmy i ceny, polecamy !!

  • Rafał Tochman

   Aniu.
   Twój adres IP, jest zlokalizowany w tym samym miejscu co siedziba firmy, którą polecasz.
   Niech to czytelnikom da do myślenia.

   • ekojubra

    Moja wnuczka Ania też tak ma z “prywatnością” – pomimo tego można je z równą nadgorliwością podziwiać, a nawet KOCHAĆ.

   • Eliza

    ekojubra – przepraszam ale jest to niezrozumiała wypowiedz nie na temat, krew mnie zalewa jak czytam wypowiedzi tego typu.

   • Eliza

    Proszę o podanie tego adresu 🙂 nie wiem czy Pan wie ale jest coś takiego jak zmienne IP chyba, że ma Pan dodatkową pracę w służbach inwigilujących?

   • Eliza

    proszę też podać IP i adres Arka z TUV oraz MonikiM również z TUV

   • Eliza

    PS. Pan Panie Rafale Tochman od lat jest związany z firmą TUV co na pewno daje do myślenia …

   • Rafał Tochman

    Rozkręciłaś się z ilością komentarz. Odpowiem zbiorczo.
    1. Nie bardzo mam ochotę ujawniać jakiekolwiek adresy IP. Gdybym ją miał, to i tak nie mogę.
    2. Nie wiem czy wiesz, ale istnieje też coś takiego jak stałe IP. Tu właśnie “Ania” się nie popisała.
    Opinie “Marka” i “MonikiM” są również słabym popisem (napisane z jednego IP) – niech to też da do myślenia, szczególnie przy zleceniu tzw. “marketingu szeptanego”.
    3. Mam zbyt dużo pracy, aby jeszcze angażować się w działanie w służbach.
    4. Na polskim rynku działa co najmniej kilka TUV-ów. Z którym to wg. Ciebie jestem związany i na jakiej podstawie wysnuwasz taką teorię?

 7. Nie znam tej firmy i na pewno mam inne IP 😀 Ale się fochy zrobiły… o byle co!

  • Rafał Tochman

   Fochy się zrobiły o nie robienie z tego tablicy reklamowej, a rzeczowe komentarze 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy 6 procedur wystarczy?

Z dokumentacją systemu ISO 9001 wiążą się skrajności. Albo czegoś brakuje, albo (w większości wypadków) mamy przerost formy nad treścią....

Zamknij