Kto może zostać pełnomocnikiem zintegrowanego systemu zarządzania?

Dziś odpowiedź na pytanie kolejnego czytelnika:

Pracowałem w zakładzie produkcyjnym, w którym stosowano ISO 9001 oraz ISO 14001. Pracowałem 10 lat na stanowisku Inżynier procesu, mam także certyfikat audytora wewnętrznego. Chciałbym złożyć aplikacje na stanowisko Pełnomocnika Zarządu ds. Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością w pewnej firmie. Czy uważa Pan, że moje doświadczenie w pracy w obszarze systemu zarządzania jakością dają podstawy na złożenie tej aplikacji? Docelowo myślałem, o zrobieniu podypolmówki z zarządzania ISO?

Zakładam, że jako inżynier procesu, miałeś dużą styczność z normami ISO 9001 i ISO 14001. Wiedza, jaką nabyłeś, na pewno będzie przydatna przy aplikowaniu na stanowisko pełnomocnika.

Czy wystarczająca? – tego niestety nie wiem.

Pracodawcy mają różne wymagania i najlepiej, gdyby to pracodawca ocenił Twoje kompetencje.
Gdybym miał zakończyć moją odpowiedź w tym miejscu, to powiedziałbym, żebyś szedł „na żywioł” i wysyłał aplikację.

 

Jaką wiedzę i doświadczenie powinien posiadać pełnomocnik systemu zarządzania

Im szerszą wiedzę i większe doświadczenie ma pełnomocnik w zakresie systemów zarządzania, tym lepiej. To „oczywista oczywistość”.
Źródłem wiedzy są przy tym jak najbardziej studia podyplomowe i szkolenia dla pełnomocników systemów zarządzania.
Dużo ważniejsza jest jednak umiejętność zastosowania tej wiedzy w praktyce i dzięki niej – dalszy rozwój zawodowy.
Jako inżynier procesu, zapewne jesteś praktykiem. Pamiętaj jednak, że stanowisko inżyniera jakości (zazwyczaj) daje zawężony obraz „jakości” w firmie. Jako pełnomocnik będziesz musiał pamiętać, że “jakość” to nie tylko “jakość produktu”, ale i “jakość zarządzania”.

W firmach, które startują z wdrożeniem SZJ, osoba wyznaczona do roli pełnomocnika jest często zupełnie “zielona”, zaczyna dopiero poznawać wymagania norm i sposoby praktycznego ich zastosowania. Nie ma w tym nic złego. Oczywiście osoba taka będzie musiała uzupełnić wiadomości.
Wybór takiej, a nie innej osoby, często jest jednak uwarunkowany innymi – niż wiedza – czynnikami.

Cechy i predyspozycje pełnomocnika systemu zarządzania

Niezbędną wiedzę i doświadczenie można nabyć z czasem.
Są jednak pewne cechy charakteru i predyspozycje, które są niezbędne dla pełnomocnika, by był skuteczny w swojej roli.
Pamiętaj, że pełnomocnik to rola pełna wyzwań. Są to wyzwania, przy których sama wiedza o normach, nawet poparta doświadczeniem, nie pomoże.
Pełnomocnik to przede wszystkim menadżer, który musi umieć:

  • planować i organizować pracę innym (np. planować audyty, szkolenia);
  • delegować obowiązki;
  • zarządzać projektami.

Konieczne są również zdolności interpersonalne i asertywność. Pełnomocnik to osoba pracująca z ludźmi. Są to ludzie funkcjonujący na różnych szczeblach organizacji (i poza nią). Trzeba więc ułożyć sobie stosunki z zarządem, z kierownikami poszczególnych działów, grupą audytorów wewnętrznych, konsultantami z firm zewnętrznych i o czym często się zapomina – również z szeregowymi pracownikami.

Czy kandydować na stanowisko pełnomocnika?

Wiedza jest bardzo istotna, ale ją zawsze można uzupełnić. Predyspozycje się ma lub nie.

Wiedza jest bardzo istotna, ale zawsze można ją uzupełnić. Predyspozycje natomiast się ma lub nie. Przy wysyłaniu aplikacji przede wszystkim weź pod uwagę drugą część mojej odpowiedzi, czyli sprawy związane z cechami i predyspozycjami.
Od nich w dużej mierze zależy to, jak poradzisz sobie z obowiązkami pełnomocnika, czyli to, czy się nadajesz do tej roli.

4 komentarze

  1. Jarosław

    Witaj, w pełni zgadzam się z twoimi wywodami. W dużych organizacjach jest jeszcze coś co nazwał bym “atmosferą” lub “nastawieniem” w danym środowisku do akceptacji i wdrażania pomysłów, podpowiedzi lub zaleceń pełnomocnika. Trzeba pamiętać,że jest to funkcja a nie stanowisko – jest się bardziej doradcą niż zarzadzającym. Jeżeli kadra menadżerska mimo odgórnych i zewnetrznych zapewnień nie wesprze działań pełnomocnika zostaje tylko “szamotanina” z jakością zarzadzania w organizacji. Jeżeli predyspozycje przywódcze są naprawdę silne, to można system ISO 9001 utrzymać, wiedza i szczere chęci to za mało. Uważam, że to osoba kierująca daną organizacjią powinna być odpowiedzialna za JAKOŚĆ ZARZĄDZANIA, a nie pełnomocnik za System Zarzadzania Jakością.
    pozdrawiam
    J.Krawczyk

  2. Witam,
    Z własnego doświadczenia mogę podzielić się kilkoma spostrzeżeniami w związku z pełnieniem funkcji Pełnomocnika. W “systemach” pracuję już ponad 10 lat. Zaczynałam od totalnego żółtodzioba – zero doświadczenia i wiedzy – czysty przypadek ! Teraz jestem Pełnomocnikiem ZSZ i czuję się w tej roli bardzo dobrze. Mam świetny kontakt z pracownikami na wszystkich szczeblach struktury organizacyjnej. Cieszy mnie fakt ,że z problemami przychodzą do mnie, radzą się i dzielą nowymi pomysłami. Również relacje z Zarządem są bardzo pozytywne. Doradzam, sugeruję, podpowiadam ale także potrafię słuchać. Potrafię zmobilizować do działania i wykazywania własnych inicjatyw. Oczywiście moja wiedza jest sukcesywnie pogłębiana, jednak nie bazuję tylko na teorii, gdyż dla mnie najważniejsze jest bazowanie na konkretnych przykładach. Zgadzam się więc w 100% z opinią, że do roli pełnomocnika najważniejsze są predyspozycje !!

  3. SŁAWOMIR

    Zgadzam się z Państwem w 100%, każdy ma rację a zwŁaszcza osoby mające styczność z “jakością produktów i usŁug”. Normy ISO wedŁug mnie to przewodnik jakie powinno stosować się metody dziaŁania, aby uŁatwić wspóŁpracę oraz podwyższenie jakości produktów oraz sposób wykonania w jak najbardziej efektywnym stopniu. Ale praca jako PeŁnomocnik to jak każda inna trzeba się za klimatyzować i od samego początku wyznaczyć cel jaki chcemy osiągnąć w swojej pracy. A kto nie ryzykuje i nie próbuje nie ma efektów tylko stoi w miejscu. Pozdrawiam serdeznie i życzę powodzenia 😉

  4. Karolina

    Witam!
    Jestem Pełnomocnikiem od 2 lat w organizacji, w której pracuję. Podoba mi się opinia Jarosława o “szamotaninie”, uważam, że w pracy pełnomocnika najtrudniejsze jest przekonanie innych ludzi do tego, że system jest sposobem na osiągnięcie swoich celów, takich np. jak poprawienie komunikacji, itp…
    Wymagania wobec pełnomocnika zależą tak naprawdę od sposobu podejścia organizacji do Systemu Zarządzania Jakością: jeśli służy tylko i wyłącznie temu, by mieć certyfikat – wiedza wystarczy. Jeśli to ma być system z prawdziwego zdarzenia – patrz: Cechy i predyspozycje pełnomocnika systemu zarządzania.

    Myślę, że aplikację warto złożyć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
TQM – Total Quality Management

TQM to skrót z określenia Total Quality Management, co oznacza kompleksowe zarządzanie jakością, zwane również zarządzaniem przez jakość. Na ten...

Zamknij