O ISO 9001 po ludzku – recenzja

Chwytając do ręki większość książek dotyczących ISO 9001, mam wrażenie jakbym czytał… normę ISO 9001. A co za tym idzie, mam poczucie wyrzuconych w błoto pieniędzy. Wyobrażam sobie, jak zniechęcone muszą być osoby, które szukają wyjaśnienie spraw podstawowych, w sposób przystępny. Niełatwo znaleźć im taką publikację. Tym milsze zaskoczenie po lekturze tej książki.

Podręcznik wdrażania ISO 9001:2000

Autor książki “Podręcznik wdrażania ISO 9001:2000” – dr Sławomir Wawak – doskonale wczuł się w sytuację osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ISO 9001. Książka to zdecydowane odejście od schematu, w którym parafrazuje się po prostu zapisy normy.  Tutaj możemy liczyć na wyjaśnienie wymagań. Nie jest to  rozbieranie wymagań na elementy pierwsze, ale zdroworozsądkowe wyjaśnienie “czego ISO od nas wymaga”. Opis ten wzbogacony jest równie przystępnym przedstawieniem wybranych metod i technik zarządzania jakością. Idąc dalej, poznamy przegląd oprogramowania, które wspomoże nasz system zarządzania jakością. Co ważne mowa tu o oprogramowaniu darmowym, które każdy może pobrać z internetu i używać w swojej firmie.

Dla kogo ta książka

Publikacja przyda się każdemu kto ma styczność z ISO 9001. Początkującym “jakościowcom”, by zrozumieć, utrwalić, doskonalić, a zaawansowanym, by nie zapominać o podstawach.

Wdrożenie z książką w ręku?

Wdrożenie systemu ISO 9001 wyłącznie na podstawie informacji zdobytych z tej książki uważam za wielce ryzykowne posunięcie. Podręcznik wdrażania ISO 9001:2000″ uczyni z czytelnika partnera dla konsultantów pomagających we wdrożeniu. Da niezbędną wiedzę, by proces wdrożenia oprzeć na współpracy z fachowcem, a nie na ślepym wykonywaniu jego wytycznych. Książka pozwala poznać system ISO 9001 na tyle, by móc sprawnie współdziałać w procesie budowania systemu i skutecznie wykonywać podstawowe zadania związane z wdrożeniem. należy jedNależy jednak pamiętać, że nie ma instrukcji obsługi do ISO 9001.
Każde wdrożenie to indywidualna sytuacja i żadna książka nie zastąpi doświadczenia. Jestem jednak przekonany, że “Podręcznik wdrażania ISO 9001:2000” jest jedną z najlepszych pomocy w tej materii.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wspólne procedury w zintegrowanym systemie zarządzania

Jedną z niepodważalnych zalet zintegrowanego systemu zarządzania jest ujednolicenie dokumentacji. Normy ISO 9001, ISO 14001 i OHSAS 18001 (lub PN-N-18001:2004)...

Zamknij