Szkolenie e-learning ISO 9001:2015 – recenzja

W związku z nowelizacją normy ISO 9001 na rynku pojawiły się rozmaite narzędzia, mające na celu wspomożenie jej użytkowników w zapoznaniu się ze zmianami względem edycji z 2008 roku i ich interpretacją. Jedna z ofert jest przygotowana przez firmę AQP. Szkolenie jest zatytułowane „Podobieństwa i różnice pomiędzy wymaganiami oraz wytycznymi ISO 9001:2008 a ISO 9001:2015” i jest dostępne w formie e-learningu. Z racji dotychczasowych akademickich doświadczeń z e-learningiem do samej formy szkolenia początkowo podeszłam raczej z rezerwą. Do tej pory e-learning kojarzył mi się z nudną prezentacją, którą należy „odbębnić” samemu w domu, bo na uczelni nie ma wolnych sal podczas weekendowego zjazdu… Z drugiej zaś strony nie mam obecnie czasu, by między wszystkimi bieżącymi zobowiązaniami znaleźć czas na szkolenie stacjonarne, dlatego opcja zdobycia wiedzy w domowym zaciszu jest mimo wszystko kusząca.

Kupujemy szkolenie e-learning ISO 9001:2015

Po podjęciu decyzji o zakupie dostępu do szkolenia miałam do czynienia z dość przyjaznym systemem sprzedaży, cały proces przebiegł sprawnie, bez zbędnego czasu oczekiwania. Sama prezentacja ma 126 slajdów, co robi dość nieciekawe wrażenie, ale właściwie ile taki temat powinien zająć czasu? Szacunkowy czas trwania szkolenia został określony na 2,5 godziny, co w miało pokrycie w praktyce, przynajmniej w moim przypadku. Co istotne, po uruchomieniu dostępu do szkolenia, na jego zrealizowanie mamy 30 dni. Jeśli ktoś chce się szkolić „na raty”, to pomocna będzie opcja dostępna przy kolejnym uruchomieniu:

Szkolenie e-learning ISO 9001:2015

Wznawianie – Szkolenie e-learning ISO 9001:2015

Pierwszy slajd to instrukcja obsługi szkolenia, która jest dość jasna. Zaraz po ukazywaniu się kolejnych slajdów lektor odczytuje poszczególne informacje i dopowiedzenia.

Nawigacja w szkoleniu elearningowym ISO 9001:2015

Nawigacja w szkoleniu

Program szkolenia, przedstawiony poniżej, moim zdaniem wyczerpuje temat oraz przedstawiony jest w logicznym układzie, przyjaznym dla zgłębienia tematu:

Program - Szkolenie e-learning ISO 9001:2015

Program szkolenia

We wstępie szkolenia zabrakło według mnie informacji o jego autorach. W mojej ocenie poparcie autorów przykładami zdobytego doświadczenia w jakościowej dziedzinie wpłynęłoby pozytywnie na wizerunek i rzetelność odsłuchiwanych treści. Informacje o autorze dostępne są w zakładce menu, po dłuższym poszukiwaniu. W opcji „menu” mamy także dostępny podgląd do tytułów wszystkich 126 slajdów i można powrócić do dowolnego.

Dalej mamy do czynienia ze szczegółowymi opisami kolejnych punktów szkolenia. Podczas słuchania treści przy niektórych slajdach lektor nagle ucina wypowiedź. Nawet nie wiadomo, co miało jeszcze zostać dopowiedziane, więc kontynuuję szkolenie, ale niedosyt pozostaje.
Błąd ten można „naprawić” cofając się do poprzedniego slajdu, a następnie wracając do tego z urwaną wypowiedzią. Zazwyczaj wtedy można odsłuchać lektora do końca. Zdarzało się jednak, że głos lektora był bardzo wyciszony (mimo, że wcześniej głośność była prawidłowa). Szczególnie irytujące były momenty gdy okazywało się, że przesłuchaliśmy lektora po raz drugi, żeby usłyszeć jedno zdanie więcej. Takie sytuacje bardzo psuły ogólne wrażenie.

Mocnym punktem prezentacji są interaktywne ćwiczenia, zamieszone w formie testów wielokrotnego wyboru, które sprawdzają dotychczasową oraz nabytą wiedzę. Te krótkie ćwiczenia były idealnym sposobem na odświeżenie swojej dotychczasowej wiedzy oraz sprawdzenie tej nabytej, a także na pobudzenie konstruktywnego myślenia w trakcie słuchania treści na temat mimo wszystko dość monotonny. Test końcowy, z wiedzy o najnowszym wydaniu normy, nie jest obowiązkowy, choć moim zdaniem powinien być, aby uzyskać zaświadczenie o odbyciu szkolenia.

Do omówienia pozostaje jeszcze kwestia szaty graficznej, która niespecjalnie do mnie przemawia. Układ graficzny slajdów jest bardzo prosty. Z jednej strony jest on czytelny i przejrzysty, z drugiej zaś strony nieco zamulający. W szkoleniu stacjonarnym mamy do czynienia z osobą, której charakter przekazywania wiedzy jesteśmy w stanie poznać w krótkim czasie. Przy tym szkoleniu natomiast mamy do czynienia z monotonnym głosem lektora a także z nieciekawą szatą graficzną prezentacji, co w mojej ocenie nie ułatwia zachowania koncentracji przez 2,5 godziny. Jak już wspomniałam, wrażenie poprawiają interaktywne ćwiczenia.

Podsumowując, moim zdaniem relacja jakości szkolenia do jego ceny jest odpowiednia. Temat szkolenia sam w sobie jest dość monotonny, więc trudno przedstawić go w jakiejś zaskakującej formie. Wartość merytoryczną oceniam wysoko, interpretacje autora poparte doświadczeniem.

Ocena końcowa 7/10, polecam dla tych, co w dowolnym dla siebie czasie muszą przyswoić wiedzę ze zmian w ISO 9001 wraz z interpretacją praktyka.

1 Comment

  1. Castor

    Szkolenia e-learning, to ciekawa opcja jak się nie ma czasu. Tyle, że w trakcie szkolenia i po szkoleniu zazwyczaj ma się pytania do trenera. Czy to szkolenia umożliwaia zadanie pytań i otrzymanie odpowiedzi? Np. mail do trenera, forum, itd.?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
ISO 9001:2015 – nowa jakość?

W zeszłym tygodniu (dokładnie 23 września 2015 r.) ISO opublikowało nową wersję ISO 9001.  W przeciwieństwie do wersji z 2008...

Zamknij