Audyt księgi jakości

Jedna z czytelniczek trafiła w planie audytów na hasło “Audyt księgi jakości” i zwróciła się do mnie z pytaniem.

Mam pytanie czy audytuje się Księgę Jakości? Przejęłam niedawno funkcję pełnomocnika i zastałam w firmie plan audytów na 2013 z audytem KJ.) Czy wymagane jest przeprowadzenie audytu tego dokumentu, jeśli tak to w jakim zakresie? Czym różni się audyt KJ od procesów, kto powinien być audytowanym w tym wypadku?
W normie ISO 9001 nie znajdziemy wymagania “Należy audytować księgę jakości”, ani pojęcia “audyt księgi jakości”.
Natomiast jednym z wymagań dotyczących dokumentacji jest zapewnienie jej przeglądów i aktualizacji w razie potrzeb. To wymaganie można zrealizować właśnie podczas audytu. 

W moim odczuciu, podczas audytów wewnętrznych powinniśmy skupić się na konkretnych obszarach działania organizacji i na powiązanej z tymi obszarami dokumentacji. W przypadku księgi jakości, mówimy o całym systemie zarządzania i wszystkich procesach.
Dlatego każdy audyt powinien się w pewien sposób odnosić do księgi jakości. I to w dwóch kierunkach.
Proszę pamiętać, że księga jakości jest dokumentem, który opisuje cały system, więc staje się automatycznie jedną z danych wejściowych do audytu. Z drugiej zaś strony, podczas audytu możemy również sprawdzić adekwatność jej zapisów.

Warto również pogrzebać nieco w historii systemu zarządzania. Zapewne poprzedni pełnomocnik już we wcześniejszych latach planował tego typu audyt. Cofnięcie się do raportów z tamtych audytów pozwoli na sprawdzenie co właściwie było audytowane. Można również porozmawiać z pracownikiem, który ten audyt prowadził i ustalić jakie otrzymał wytyczne.
To pozwoli ocenić, czy audyt księgi jakości jest rzeczywiście potrzebny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Konferencje dotyczące zarządzania jakością – jesień 2013

Nie wiedzieć czemu jesień jest niezwykle owocnym okresem jeśli chodzi o jakościowe wydarzenia. Fora, konferencje... tego nie zabraknie również w...

Zamknij