“Produkt polski z ISO 9001”

Raz na jakiś czas lubię odwiedzić sobie naśladowcę słynnego digg’a. Pewnego pięknego listopadowego dnia w serwisie wykop.pl natknąłem się zupełnie przypadkowo na wykopane zdjęcie. Całkiem śmieszne, bo obrazujące oczywiście to w czym ponoć już według najnowszych badań nie jesteśmy najlepsi w Europie. Przyjrzyjcie się screenowi który jest poniżej i odpowiedzcie na pytanie co jest nie tak?

Produkt polski z ISO 9001 - wykop.pl

Malutka kryptoreklama napoju STRONG APPLE WINE ; ) Skoro trzeciego nikt nie dopił to znaczy że jakość musi być powalająca : ) Co mnie zaniepokoiło? Nic związanego ze zdjęciem natomiast od razu zauważyłem podpis autora wykopu. “Produkt polski z ISO 9001” co muszę od razu stanowczo zdementować

 

CERTYFIKATY ZAPEWNIENIA JAKOŚCI NA ZGODNOŚĆ Z NORMĄ ISO 9001 WYDAWANE SĄ DLA SYSTEMÓW ZARZĄDZANIA A NIE DLA PRODUKTÓW!!!

 

Wielu dystrybutorów o tym zapomina podając w opisach swoich produktów, iż posiada on certyfikat ISO 9001 co jest oczywiście nieprawdą. Jak sama nazwa wskazuje Systemy zarządzania jakością dotyczą zarządzania przedsiębiorstwem a nie produktu. A oto inne przykłady:

 

 

 

 

 

Jak zresztą widać na powyższych przykładach często rozumienie znaczenia certyfikatu ISO 9001 jest trochę mylone. Nie wiem z czego do wynika, by może z tego właśnie że producenci umieszczają na opakowaniach informacje o tym iż posuadają certyfikat zapewnienia jakości na zgodnoś z ISO 9001 ale zwykły “użytkownik” zazwyczaj nie doczytuje czego to dotyczy a kojarzy jedynie “ISO 9001”.

 

Może kiedyś to sie zmieni;))

 

Pozdrawiam, Marcin

1 Comment

  1. Te przykłady świadczą przede wszystkim o tym, że firma nie przeczytała regulaminu i umowy o proces certyfikacji. W tych dokumentach wyraźnie jest zaznaczone kiedy, w jakich miejscach i jakich okolicznościach można wykorzystywać / chwalić się Certyfikatem ISO.
    Ponadto – Auditor Jednostki jest w obowiązku poinformować podczas auditu o zakresie stosowania informacji związanych z właśnie świeżo uzyskany certyfikatem. Ja podpowiadam czasami klientom hasła “Pracujemy zgodnie z Systemem Zarządzania ISO 9001” lub “Zarządzamy Jakością wg ISO 9001″… Pozdrawiam
    Edit: Nie umieszczamy adresów internetowych w treści komentarzy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Share This
Przeczytaj poprzedni wpis:
Forum Wymiany Doświadczeń – po godzinach

W dniach 6-7 października 2009 w zamku Ryn na mazurach odbyła się jakościowa impreza organizowana przez TÜV Akademia Polska Sp....

Zamknij